O czym pamiętać przed zainstalowaniem klimatyzacji
Usługę montażu zawsze należy zlecić profesjonalistom, bowiem samodzielny montaż klimatyzacji, która zawiera czynnik chłodniczy, jest w Polsce nielegalny. Aby zainstalować urządzenie, trzeba posiadać odpowiedni certyfikat F-GAZ oraz uprawnienia do montażu wydane przez producenta urządzenia (niezbędne do zachowania gwarancji na urządzenie).
Warto także wybierać firmy z doświadczeniem i takie, które przy okresach gwarancji 3,5 czy 7 lat będą w stanie ją zrealizować – to zawsze mniej problemów i formalności.
Pod uwagę bierzemy:
- wielkość i wysokość mieszkania lub pomieszczeń, które mają się znaleźć w zasięgu klimatyzatora,
- powierzchnię pokoi,
- zyski ciepła, czyli dodatkowe źródła generujące ciepło w pomieszczeniu, np. telewizor, komputery, serwery itp.,
- osoby przebywające w pomieszczeniach,
- powierzchnię przeszkleń,
- kierunki świata.
Niezależnie od tego, czy mieszkasz w małej kawalerce, czy w wielopokojowym mieszkaniu, podczas instalacji zaleca się także:
- uzyskać pozwolenia na instalację od zarządcy budynku (wynika to z konieczności ingerencji w elewację zewnętrzną budynku),
- upewnić się, że instalacja elektryczna jest wykonana prawidłowo. Z zasady klimatyzator powinien być podłączony do oddzielnego zabezpieczenia elektrycznego,
- obliczyć wielkość powierzchnię pomieszczenia, które ma być chłodzone lub ogrzewane i określić jego wysokość. Jest to potrzebne, aby zamontować jednostkę klimatyzacyjną o odpowiedniej wydajności.
Wybierając klimatyzator do mieszkania w bloku, musisz również wziąć pod uwagę poziom generowanego przez niego hałasu (dotyczy to szczególnie systemów typu split).
Przekazanie sprzedawcy wszystkich tych informacji pozwoli dobrać właściwe urządzenie o odpowiedniej mocy oraz dobrane do naszych potrzeb i indywidualnych preferencji.